Co powinniśmy wiedzieć o krugerrandach?

Krugerrand to nazwa, z którą prawdopodobnie nie spotkało się zbyt wiele osób. Jeśli wypowiemy nazwę krugerrandów głośno, prawdopodobnie uda nam się skojarzyć je z Republiką Południowej Afryki i tamtejszym środkiem płatniczym, czyli z randami. Będzie to bardzo dobre skojarzenie, ponieważ krugerrandy są tam w pełni akceptowalnych, chociaż nie używanym w praktyce środkiem płatniczym. Związane jest to z tym, że mamy tutaj do czynienia z monetami wykonanymi z czystego złota.
Złota waluta RPA
Krugerrand jest produkowany w mennicy Republiki Południowej Afryki od 1967 roku i jest w praktyce monetą bulionową, czyli złotem zamkniętym w wygodnej formie bilonu. Początkowo masa jednego krugerranda wynosiła dokładnie jedną uncje trojańską, czyli wagę odpowiadającą standardowemu podziałowi złota do celów inwestycyjnych. Jest to 31 gramów z bardzo niewielkim naddatkiem. Na marginesie można dodać, że nazwa pochodzi na równi od łańcucha górskiego w tym kraju oraz od nazwiska jednego z bardziej lubianych prezydentów.
Obecnie złoto inwestycyjne zyskuje na popularności i południowoafrykańska mennica dostosowuje się do tego trendu. Krugerrandy są teraz dostępne już nie tylko jako monety jednouncjowe, ale także o wadze połowy, jednej czwartej i jednej dziesiątej uncji. Pojawiają się także plotki o tym, że w najbliższym czasie monety mogą być oferowane w wadze wyrażonej w gramach, co wydaje się być trendem powoli wchodzącym na światowe rynki złota, ale żadne takie informacje nie doczekały się jeszcze oficjalnego potwierdzenia w żadnych miarodajnych źródłach.