Kwalifikacja do leczenia implantami

Implantacja sztucznych zębów to z roku na rok coraz tańszy i coraz powszechniejszy zabieg chirurgii szczękowej. Warto się nad nim zastanowić.
Kiedy stosujemy implantację?
Stomatolog Warszawa zasugeruje nam zastosowanie implantacji w każdej sytuacji, kiedy w naszych ustach brakuje przynajmniej jednego zęba. Do niedawna takie sugestie padały dopiero w sytuacji, kiedy braki były większe i przerwa pomiędzy zębami rozpościerała się na co najmniej 3 miejsca. Związane to było jednak przede wszystkim z kosztami takiego zabiegu. W przypadku większych przerw możliwe jest zastosowanie jednego lub dwóch implantów, na których chirurg jest w stanie zamontować most składający się z kilku zębów, najczęściej jeszcze oparty na prawdziwych zębach pacjenta. Obecne niższe ceny implantacji sprawiają, że pacjenci często decydują się na pełną implantację każdego zęba.

Zabieg chirurgiczny

Implantacja zębów to drobny zabieg chirurgiczny, który wykonuje się z wykorzystaniem miejscowego znieczulenia. Ze względu na konieczność odsłonięcia dziąsła i ingerencji w kość, wyrostek zębowy, nie jest to zabieg najprzyjemniejszy, ale nie odczuwa się bólu związanego z nim bezpośrednio. Tym niemniej, jest to zabieg chirurgiczny i kwalifikacja do niego odbywa się na zasadach ogólnych dla zabiegów chirurgicznych.
Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że pacjent musi być zdrowy i nie może cierpieć na choroby typu ciężka cukrzyca lub inne mające wpływ na gojenie się ran bądź krzepnięcie krwi. W przypadku osób do 40 roku życia bardzo rzadko przeciwwskazania są na tyle poważne, by zrezygnować z przeprowadzenia zabiegu implantacji.
Trzeba dodać też, że jama ustna pacjenta musi być w pełni zdrowa przed zabiegiem, czyli nie może istnieć tutaj ani próchnica, ani żadnego rodzaju problemy z dziąsłami.